Kultūros patirčių paieškos ir pažinimo keliai

Paskelbta 4 liepos, 2024 m., skiltyje Naujienos

Mosėdžio gimnazija, galvodama apie veiklas „Tūkstantmečio mokyklų“ programos pažangos planui, ypatingą dėmesį skyrė vaikų kognityvinių gebėjimų, kūrybiškumo ir socialinių įgūdžių stiprinimui. Todėl buvo parengta integruota kultūrinio ugdymo programa, kuri nuo šių metų pavasario jau pradėta įgyvendinti.

Pirmoji išvyka į kultūrines erdves įvyko kovo 19 d. – Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakultete I gimnazijos klasės mokiniams surengtos kūrybinės dirbtuvės su teatrologijos studentais. Kartu buvo paminėta ir artėjanti Tarptautinė teatro diena. Gimnazistus  pasitikęs Fakulteto dekanas Rimantas Balsys pirmiausiai pristatė universiteto istoriją  bei čia esamų studijų kryptis, aprodė fakulteto erdves. Po to  fakulteto Teatro salėje Lietuvių filologijos ir teatrologijos 3 kurso studentės kartu su dėstytojomis dr. Jūrate Grigaitiene ir doc. Virginija Kochanskyte organizavo renginį „Teatro spalvos“. Mokomojo teatro erdvėje mokiniams buvo bandoma žaismingai atskleisti aktorystės paslaptis, kurias kiekvieną kartą scenoje užminė vis kitos aktorės – studentės. Vyko aktoriniai skaitymai, improvizacijos, diskusijos.

Gegužės 10 d. kultūrinė-edukacinė diena vyko sostinėje Vilniuje. Tądien 6-os klasės mokiniai apsilankė Gedimino pilies bokšte, Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje, kur jiems profesionalūs edukatoriai surengė dvi patrauklias ekskursijas. Buvo įdomu, nes reikėjo ne tik žiūrėti ir klausytis, bet vaikai patys galėjo išbandyti kai kuriuos eksponatus ir patirti įvairiausių emocijų.

Po to keliauta į  Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kur prie 6-okų prisijungė ir III gimnazijos klasės mokiniai. Čia taip pat laukė skirtingos edukacijos, atitinkančios amžiaus ypatumus:  6 kl. mokiai dalyvavo edukacinėje ekskursijoje po teatrą bei turėjo užsiėmimus kūrybinėse dirbtuvėse ,,Drąsi klasė” (edukatoriai – aktorė Jurga Kalvaitytė  ir režisierius, aktorius Paulius Tamolė). III kl. gimnazistams buvo sudarytos sąlygos profesionalaus meno pažinimui (edukatoriai – aktorė  Kamilė Petruškevičiūtė ir režisierius, aktorius Paulius Tamolė).

Birželio 12 d.  grupei Mosėdžio gimnazijos mokinių buvo sudarytos sąlygos apsilankyti  tą savaitę Šiaulių dramos teatro organizuojamuose ,,Teatrodromo“ renginiuose. Gimnazijos delegacijai buvo rezervuotos vietos Didždvario gimnazijos kiemelyje vykusiam spektakliui ,,Dulkėti veidrodžiai“. Buvo įdomu stebėti, kaip neįprastais teatriniais sprendimais gvildenamos šiuolaikinės jaunų žmonių problemos. Diena buvo pilna pažinimo, kultūrinio-meninio ugdymo ir jautrių emocijų. Apie tai reflektuota kelyje namo.

Paskutinė šių mokslo metų integruotos kultūrinio ugdymo programos dalis vyko Telšiuose birželio 14 d. Šįkart į kultūrines erdves keliavo 5 ir 7 klasių mokiniai. Pirmiausia Telšiuose lankytasi  Žemaitijos turizmo informacijos centre, kurio darbuotojai pravedė pažintinę ekskursiją po Telšius su apsilankymu Katedroje ir jos požemiuose: išgirsta daug įdomių pasakojimų ir netikėtų istorijų, pamatyta daug išgražėjusio Telšių miesto kultūrinių erdvių.

Vėliau mokinių laukė įdomybių pilna ,,Auksinio elnio dvaro” sodyba: auksu žibantis didžiulis briedis, daugybė unikalių metalo skulptūrų, senovinių motociklų ir ragų muziejai, didelė takeliais išraižyta teritorija, kuriai išvaikščioti kartu su edukatore prireikė nemažai laiko.

Toli nuo didesnių kultūros centrų gyvenantiems Skuodo rajono mokiniams šitokios išvykos neabejotinai paliko daug įspūdžių, stimuliuojančių kūrybiškumą, profesionalaus meno pažinimą, komunikacinius įgūdžius.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGeneration EU lėšomis.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra.

Aldona Jasienė

TŪM programos įgyvendinimo grupės Skuodo rajono savivaldybėje vadovė

Nuotraukos iš Mosėdžio gimnazijos archyvo: