Žemės tvarkymas ir administravimas
Kokius prašymus galima teikti Skuodo rajono savivaldybei?
Skuodo rajono savivaldybės administracijai teisės aktų nustatyta tvarka priskirta spręsti klausimus susijusius su valstybinės žemės, esančios Skuodo miesto, Barstyčių, Ylakių, Lenkimų ir Mosėdžio miestelių teritorijose, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu perduotas Skuodo rajono savivaldybei valdyti patikėjimo teise, nuoma, panauda, nuomos (panaudos) teisės perleidimu, nuomos teisės įkeitimu, nuomos (panaudos) sutarties pakeitimu, nutraukimu, išnuomojamų žemės sklypo dalių nustatymu.
Kur galima pasitikrinti ar valstybinė žemė perduota valdyti patikėjimo teise Skuodo rajono savivaldybei?
Valstybinės žemės patikėtinį galima pasitikrinti interneto adresu: https://maps.planuojustatau.lt/map/zis bei https://www.geoportal.lt/map/ pasirenkant skiltį „Viešosios paslaugos” – „Valstybinės žemės duomenys“ – „Valstybinės žemės patikėtinių teritorijos”.
Kas priima sprendimus susijusius su valstybinės žemės nuoma ir panauda?
Sprendimus susijusius su valstybinės žemės nuomos ir panaudos sutarčių sudarymu, sprendimų dėl žemės nuomos (panaudos) sutarties nutraukimo, sprendimų dėl galiojančios sutarties pakeitimo, sprendimų dėl išnuomojamų sklypo dalių nustatymo, priskirtini savivaldybės tarybos išimtinei kompetencijai.
Sutikimus perleisti nuomos (panaudos) teisę, įkeisti žemės nuomos teisę išduoda Savivaldybės meras.
Kaip galiu pateikti prašymą susijusį su valstybinės žemės nuomos, panaudos sutarčių klausimais?
Prašymai dėl valstybinės žemės, nuomos ir panaudos teikiami per Žemės informacinę sistemą (ŽIS).
Prisijungimo prie ŽIS nuoroda viešinama per Topografijos, inžinerinės infrastruktūros, teritorijų planavimo ir statybos elektroninių vartų informacinę sistemą www.planuojustatau.lt arba tiesiogiai prisijungus prie Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo informacinės sistemos: https://www.zpdris.lt/zpdris/
Tuo atveju, jeigu savivaldybėje prašymas bus gautas ne per sistemą, prašymo duomenis į sistemą suves institucijos darbuotojas.
Kokius dokumentus turiu pateikti norint išsinuomoti kitos paskirties valstybinės žemės sklypą man nuosavybės teise priklausantiems statiniams eksploatuoti?
Asmenys, pageidaujantys ir turintys teisę išsinuomoti naudojamus valstybinės žemės sklypus be aukciono, pagal žemės sklypo buvimo vietą turi pateikti:
– prašymą išnuomoti žemės sklypą ar jo dalį.
– žemės sklypo suteikimą ar naudojimo teisę patvirtinančių dokumentų (jeigu yra) įstatymų nustatyta tvarka patvirtintas kopijas;
– naudojamo žemės sklypo plano, kuriame pažymėti tame žemės sklype esantys statiniai ir įrenginiai, įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą kopiją.
-Kai žemės sklype yra keli savarankiškai funkcionuojantys statiniai ar įrenginiai, Nekilnojamojo turto registre įregistruoti atskirais objektais (pagrindiniais daiktais), pateikiamame naudojamo žemės sklypo plane turi būti išskirtos kiekvienam tokiam statiniui ar įrenginiui eksploatuoti reikalingos dalys ir nustatytas šių dalių plotas;
– statinių ir įrenginių, esančių žemės sklype, nuomos sutarties, kai prašymą išnuomoti valstybinės žemės sklypą pateikia statinių ir įrenginių nuomininkas, įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą kopiją;
– fizinio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento arba užsienio juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos registravimo dokumento įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą kopiją, išskyrus tuos atvejus, kai naudojamą žemės sklypą pageidauja išsinuomoti užsienio juridinis asmuo ar kita užsienio organizacija, įsteigę Lietuvoje atstovybę ar filialą.
– statinio ar įrenginio rekonstravimo atveju – statinių ir (ar) įrenginių, esančių žemės sklype ar jo dalyje, savininko sutikimą, kai prašymą išnuomoti valstybinės žemės sklypą ar jo dalį pateikia statinių ir (ar) įrenginių nuomininkas. Sutikimas, išskyrus viešojo administravimo subjektų sutikimus, turi būti patvirtintas notaro.
Kas priima sprendimus dėl sutarčių, kurios sudarytos tarp valstybinės žemės naudotojų ir Nacionalinės žemės tarnybos pakeitimo, nutraukimo?
Nuo 2024 m. sausio 1 d. savivaldybės perėmė valstybinės žemės patikėtinio – Nacionalinės žemės tarnybos – teises ir pareigas pagal sutartis, sudarytas dėl valstybinės žemės nuomos ar perdavimo neatlygintinai naudotis (panaudos) miestuose ir miesteliuose.
Taigi visos valstybinės žemės nuomos sutartys, sudarytos dėl valstybinės žemės nuomos Skuodo miesto, Barstyčių, Ylakių, Lenkimų ir Mosėdžio miestelių teritorijose, yra perduotos administruoti ir Skuodo rajono savivaldybei, ir laikoma, kad nuomotojas yra savivaldybė, kuri pagal savivaldybės tarybos sprendimus tokias sutartis gali keisti, nutraukti ir atlikti visus kitus reikiamus veiksmus.
Valstybinės žemės nuomos sutarčių klausimai.
Prašymas išnuomoti valstybinę žemę/perleisti nuomos teises/įkeisti nuomos teisę/pakeisti ar nutraukti nuomos sutartį teikiamas per Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo informacinę sistemą sistemą (www.zpdris.lt).
Tuo atveju, jeigu nėra galimybės naudotis minėta sistema, bei norint perleisti nuomos teisę ar įkeisti nuomos teisę, prašymą galima pateikti asmeniškai Skuodo rajono savivaldybės administracijos priimamajame arba atsiųsti paštu (pašto adresas ‒ Vilniaus g. 13, LT-98112 Skuodas) arba elektroniniu paštu ([email protected]).
Prašymų formos dėl valstybinės žemės nuomos, įkeitimo, teisės perleidimo, sutarties nutraukimo ir sutarties pakeitimo.
Informacija pasiteirauti:
Skuodo rajono savivaldybės administracijos
Statybos, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Juškienė
Tel. (8 440) 44 868, konsultacijos telefonu teikiamos darbo dienomis 8.00-12.00.
El. paštas [email protected]
Civilinė metrikacija
Kokiu būdu galima užsakyti Civilinės metrikacijos įstaigos teikiamas paslaugas?
Prašymus galima pateikti:
– el. būdu per elektroninės valdžios vartų portalą prisijungus prie Metrikacijos paslaugų informacinės sistemos MGVDIS https://www.registrucentras.lt/p/680
– fiziškai atvykus į Teisės, personalo ir dokumentų valdymo skyrių (Vilniaus g.13, Skuodas) arba per įgaliotą asmenį teisės aktų nustatyta tvarka. Įgaliojimas turi būti surašytas pas notarą arba per el. sistemą https://igaliojimai.lt/;
– prašymą (ir prie jo pridėtus dokumentus) pasirašius el. parašu pateikti el. paštu [email protected]
– prašymą (ir prie jo pridėtus dokumentus) atsiųsti registruotu paštu arba pateikti per kurjerį teisės aktų nustatyta tvarka;
– užsienio valstybėje gyvenantys Lietuvos Respublikos piliečiai gali kreiptis per Lietuvos diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas užsienyje.
Kokie reikalavimai taikomi dokumentams, kai prašymas civilinės metrikacijos įstaigai pateikiamas registruotu paštu ar per kurjerį?
Kai asmuo dėl paslaugos įvykdymo (išskyrus prašymą įregistruoti santuoką) į civilinės metrikacijos įstaigą kreipiasi registruotu paštu ar per kurjerį, prie prašymo turi būti pridėti dokumentų originalai arba notaro ar konsulinio pareigūno patvirtintos kopijos. Taip pat būtina pridėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą notaro ar konsulinio pareigūno.
Kur reikia kreiptis dėl santuokos nutraukimo, įvaikinimo, tėvystės (motinystės) nustatymo, nuginčijimo?
Dėl santuokos nutraukimo reikia kreiptis į teismą arba pas notarą dėl sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių patvirtinimo. Dėl įvaikinimo, tėvystės (motinystės) nustatymo, nuginčijimo reikia kreiptis į teismą.
Civilinės metrikacijos skyrius įvaikinimą, tėvystės (motinystės) nustatymą, nuginčijimą, santuokos nutraukimą registruoja savo iniciatyva (pareiškėjui kreiptis nereikia), remdamasis teismo atsiųstu įsiteisėjusiu sprendimu ar notaro pateiktais duomenimis apie patvirtintą sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių.
Ką daryti gimus vaikui, įregistravus santuoką, ištuoką ar mirus asmeniui užsienio valstybėje?
Lietuvos Respublikos piliečiai privalo pranešti civilinės metrikacijos įstaigai apie užsienio valstybėse įregistruotus ar patvirtintus civilinės būklės aktus. Užsienio valstybėje įregistruoti ar patvirtinti civilinės būklės aktai įtraukiami į apskaitą Civilinės būklės aktų registravimo taisyklių nustatyta tvarka.
Ar telefonu man bus suteikta informacija apie mano civilinės būklės akto įregistravimą (pvz., gimimą, santuokos sudarymą, ištuoką, įvaikinimą, tėvystės pripažinimą ir kita)?
Ne. Duomenis apie save galite pasitikrinti prisijungę el. adresu https://www.registrucentras.lt/p/680 arba turite kreiptis į Teisės, personalo ir dokumentų valdymo skyrių.
Ar užsienio valstybėse išduotų dokumentų vertimą į lietuvių kalbą reikia patvirtinti pas notarą?
Nereikia, vertimus tvirtina vertėjų biuras.
Ką daryti, jeigu valstybinės institucijos (pvz., Sodra, notaras ar kitos) Lietuvos Respublikos gyventojų registre nemato duomenų apie asmens santuokos sudarymą, ištuoką, mirtį ar kita?
Asmuo arba valstybinė institucija turi kreiptis į bet kurį pasirinktą Lietuvos civilinės metrikacijos skyrių su prašymu perduoti asmens duomenis Lietuvos Respublikos gyventojų registrui.
Reikalinga pažyma apie šeiminę padėtį/sudėtį.
Civilinės metrikacijos įstaigos pažymų apie šeiminę padėtį/sudėtį neišduoda. Pažymą apie šeiminę padėtį/sudėtį išduoda VĮ Registrų centras https://info.registrucentras.lt/node/15181
Civilinės metrikacijos įstaigos išduoda pažymas, patvirtinančias kliūčių sudaryti santuoką nebuvimą.
Ar galima prašymą įregistruoti santuoką pateikti internetu?
Šiuo laikotarpiu norintys susituokti asmenys gali pateikti prašymą elektroninio ryšio priemonėmis (el. paštu: [email protected]) arba jungiantis per https://www.registrucentras.lt/p/680 (MGVDIS).
Dėl detalesnės informacijos kreiptis telefonu +370 8 440 455 53.
Ar galima prašymą įregistruoti santuoką pateikti Skuode, jei abu norintys susituokti asmenys yra deklaruoti ne Skuodo rajone arba deklaravę išvykimą iš Lietuvos?
Taip, galima. Asmenys, nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos, turi teisę paduoti prašymą įregistruoti santuoką bet kuriame pasirinktame Lietuvos civilinės metrikacijos skyriuje.
Ar galima rezervuoti santuokos datą nepateikus prašymo įregistruoti santuoką? Kaip žinoti, ar norima data yra laisva?
Santuokos data nėra rezervuojama iš anksto nepateikus prašymo. Pateikiant prašymą įregistruoti santuoką, būtina nurodyti pageidaujamą santuokos įregistravimo datą. Jeigu pageidaujama data bus užimta arba tą dieną santuokos neregistruojamos, jaunieji gali išsirinkti kitą santuokos įregistravimo datą.
Kokių dokumentų reikia norint įregistruoti santuoką užsienio valstybėje?
Santuokos registravimo tvarka ir sąlygos kiekvienoje užsienio valstybėje yra skirtingos, todėl dėl informacijos reikia kreiptis į tos užsienio valstybės kompetentingą instituciją, kurioje norima įregistruoti santuoką.
Kur jauniesiems kreiptis įregistravus santuoką bažnyčios (konfesijos) nustatyta tvarka?
Jauniesiems niekur kreiptis nereikia. Civilinės metrikacijos įstaiga bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sudarytą santuoką įtraukia į apskaitą savo iniciatyva pagal religinės bendruomenės ar bendrijos įgalioto (įpareigoto) asmens pateiktą pranešimą apie minėtos santuokos įregistravimą.
Jaunieji gali kreiptis į bet kurią pasirinktą Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigą dėl santuokos įrašą liudijančio išrašo išdavimo.
Kaip el. būdu įregistruoti naujagimio gimimą ir gauti vaiko gimimo įrašą liudijantį išrašą?
Gimus vaikui vienam iš tėvų reikia prisijungti prie metrikacijos paslaugų informacinės sistemos MGVDIS https://www.registrucentras.lt/p/680 ir užpildyti prašymą „Įregistruoti vaiko gimimą“.
Vaiko gimimo įrašą liudijantis išrašas, pasirašytas el. parašu, yra nemokamai siunčiamas tėvelių nurodytu el. paštu.
Kaip įregistruoti naujagimio gimimą, jeigu vaiko tėvai yra nesusituokę ir nori pripažinti tėvystę?
Vyras, laikantis save tėvu, turi teisę kartu su vaiko motina kreiptis į notarą, kad būtų patvirtintas pareiškimas dėl tėvystės pripažinimo, arba abu turi atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą dėl tėvystės pripažinimo registravimo, arba tėvystės pripažinimo prašymą gali užpildyti prisijungęs per el. paslaugų sistemą MGVDIS https://www.registrucentras.lt/p/680
Pripažinus tėvystę pas notarą, vienam iš tėvų reikia prisijungti prie el. paslaugų sistemos MGVDIS https://www.registrucentras.lt/p/680 ir užpildyti prašymo formą dėl tėvystės pripažinimo registravimo bei įkelti dokumentą.
Kokiais atvejais, vyras, laikantis save vaiko tėvu, kartu su vaiko motina dėl tėvystės pripažinimo gali tiesiogiai kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą?
Prašymas civilinės metrikacijos įstaigai gali būti teikiamas ir tėvystės pripažinimas registruojamas tik tuo atveju, kai vaiką pagimdė motina, kuri buvo nesusituokusi su vaiko tėvu, arba jeigu vaikas gimė praėjus daugiau kaip 300 dienų nuo vaiko motinos ir buvusio sutuoktinio gyvenimo skyriumi pradžios, po santuokos pripažinimo negaliojančia ar santuokos nutraukimo arba po vyro mirties. Taip pat, kai vaiko gimimo įraše nėra įrašytų duomenų apie tėvą. Kitais atvejais dėl tėvystės pripažinimo vaiko tėvai turi kreiptis į notarą arba į teismą dėl tėvystės nuginčijimo.
Prašymą galima pateikti prisijungus prie metrikacijos paslaugų informacinės sistemos MGVDIS https://www.registrucentras.lt/p/680, taip pat gyvai atvykus į Teisės, personalo ir dokumentų valdymo skyrių.
Ar galima prašymą dėl tėvystės pripažinimo civilinės metrikacijos įstaigai paduoti per atstovą?
Ne. Prašymas gali būti paduodamas tik asmeniškai (tiesiogiai) vaiko tėvams atvykus į civilinės metrikacijos įstaigą, arba prisijungus per el. paslaugų sistemą MGVDIS https://www.registrucentras.lt/p/680.
Ar galima įtraukti į apskaitą užsienyje nutrauktą santuoką, neįtraukus į apskaitą užsienyje sudarytos santuokos?
Ne. Pirmiausia reikia įtraukti į apskaitą užsienyje sudarytą santuoką, tada – ištuoką.
Kur kreiptis įregistruoti asmens mirtį?
Civilinės metrikacijos įstaiga asmens mirtį registruoja savo iniciatyva (suinteresuotam asmeniui kreiptis nereikia), vadovaudamasis asmens sveikatos priežiūros įstaigos sudarytu medicininiu mirties liudijimu, įsiteisėjusiu teismo sprendimu dėl asmens pripažinimo mirusiu ar mirties fakto nustatymo.
Suinteresuotas asmuo gali kreiptis į bet kurią pasirinktą Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigą dėl mirusio asmens mirties įrašą liudijančio išrašo išdavimo.
Ar Lietuvos Respublikos pilietei sudarius santuoką su užsienio valstybės piliečiu bei gimus vaikui, moters bei vaiko pavardė gali būti rašoma su priebalse w, q, x, kai sutuoktinio ar vaiko tėvo pavardėje yra minėtos raidės?
Taip, gali.
Ar gyvendamas (-a) Lietuvoje galiu pasikeisti vardą ir (ar) pavardę į susigalvotą?
Teisės aktai nenumato galimybės pasikeisti pavardės į susigalvotą. Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklėse nustatytas baigtinis sąrašas pavardės pakeitimo pagrindų.
Keičiant vardą, pasirinktas vardas turi atitikti pareiškėjo (-os) lytį, neprieštarauti gerai moralei ir Lietuvos Respublikos viešajai tvarkai, o kai keičiamas nepilnamečio vaiko vardas, – taip pat ir geriausiems vaiko interesams.
Atliekų tvarkymas ir rinkliava
Ar rinkliava privaloma ir kas ją turi mokėti?
Vietinė rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą nustatoma visiems Skuodo rajono savivaldybės atliekų turėtojams, kuriems atstovauja jų naudojamo nekilnojamojo turto objekto savininkas arba nekilnojamojo turto objekto savininko atstovas, arba nekilnojamojo turto objekto savininko įgaliotas asmuo, arba nekilnojamojo turto objekto naudotojas, arba daugiabučio namo savininkų bendrija, individualių gyvenamųjų namų savininkų bendrija, garažų savininkų bendrija, sodininkų bendrija ar kita bendrija, arba bendrojo naudojimo objektų administratorius, arba asmenys, sudarę jungtinės veiklos sutartis bendrosios dalinės nuosavybės teisei įgyvendinti (toliau – Įgaliotas asmuo).
Ar taikomos lengvatos už praeitus ar kitus mokestinius laikotarpius?
Lengvatos nustatomos tik už einamuosius metus. Kiekvienais metais asmenys dėl lengvatos privalo kreiptis iš naujo ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 31 d.
Iš ko susideda rinkliavos mokestis?
Vietinės rinkliavos dydžiams nustatyti taikoma dvinarė įmoka, susidedanti iš pastoviosios ir kintamosios dalių.
Pastovioji įmokos dalis nustatoma tokia, kad padengtų pastoviąsias su komunalinių atliekų tvarkymu
susijusias sąnaudas.
Kintamoji įmokos dalis nustatoma tokia, kad padengtų kintamąsias su komunalinių atliekų tvarkymu susijusias sąnaudas.
Jeigu nesumokėsiu rinkliavos nustatytu laiku?
Nesumokėta vietinė rinkliava per nustatytą terminą išieškoma Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
Kada siunčiamas mokėjimo pranešimas?
Mokėjimo pranešimai suformuojami ir išsiunčiami už einamuosius metus iki kovo 31 d.
Kokiais atvejais taikomos rinkliavos lengvatos?
Nuo vietinės rinkliavos mokesčio einamaisiais metais gali būti atleidžiami vietinės rinkliavos mokėtojai (fiziniai ir juridiniai asmenys), kuriems priklausantys pastatai (išskyrus sodų ir garažų paskirties) ar butai mokestiniais metais nebuvo naudojami, arba kuriuose nevykdoma veikla, pateikiant pažymą iš uždarosios akcinės bendrovės „Ignitis“, kad sunaudotas elektros energijos kiekis nuo sausio 1 dienos iki lapkričio 1 dienos neviršija 50 kWh. Pažymas pristatyti reikia einamaisiais metais nuo lapkričio 1 d. iki gruodžio 31 d. Dėl nurodytos lengvatos vietinės rinkliavos mokėtojai privalo kreiptis į seniūniją, kurios teritorijoje yra gyvenamasis būstas.
Vietinės rinkliavos dydžio pastovioji dalis mažinama 50 procentų Skuodo rajone gyvenamąją vietą deklaravusiems studentams, studijuojantiems aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos programą, profesinio mokymo įstaigoje (išskyrus Skuodo kaimo verslų, amatų ir paslaugų mokyklos bendrabutyje negyvenantiems studentams). Studentai, turintys teisę į šią lengvatą, kreipiasi į gyvenamosios vietos seniūniją ir iki einamųjų metų lapkričio 1 dienos pateikia studijas aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos programą ar profesinio mokymo įstaigoje (išskyrus Skuodo amatų ir paslaugų mokyklos bendrabutyje negyvenančius studentus) patvirtinančią pažymą.
Daugiavaikė šeima, auginanti ar globoja tris ir daugiau nepilnamečius vaikus iki 18 metų, moka tik už du nepilnamečius vaikus (įvaikius, globojamus vaikus). Jei vaikai (įvaikiai, globojami vaikai), sulaukę pilnametystės, iki 24 metų mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos programą ir nedirba – vietinę rinkliavą daugiavaikė šeima moka taip pat tik už du turto vienete registruotus vaikus (įvaikius, globojamus vaikus). Daugiavaikės šeimos kiti suaugę pilnamečiai nariai, tame pačiame turto vienete deklaravę gyvenamąją vietą, vietinę rinkliavą moka tarybos nustatyta tvarka.
Vietinės rinkliavos dydžio pastovioji dalis mažinama 100 procentų Skuodo rajone gyvenamąją vietą deklaravusiems nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariams, tarnaujantiems Lietuvos kariuomenėje. Kariai, turintys teisę į šią lengvatą, kreipiasi į gyvenamosios vietos seniūniją ir pateikia nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvos kariuomenėje patvirtinančią pažymą, kurią pateikti privaloma ne vėliau kaip po 30 dienų nuo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos Lietuvos kariuomenėje pabaigos (išleidimo į atsargą dienos).
Ar taikomos lengvatos už praeitus ar kitus mokestinius laikotarpius?
Lengvatos nustatomos tik už einamuosius metus. Kiekvienais metais asmenys dėl lengvatos privalo kreiptis iš naujo ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 31 d.
Kokiais būdais galima apmokėti rinkliavą?
Vietinė rinkliava gali būti mokama bankiniu pavedimu, nurodant mokėtojo kodą, naudojantis elektronine bankininkyste, Maxima kasose, PERLO terminaluose, AB Lietuvos pašte ar kitose įstaigose, kurios teikia tokio pobūdžio paslaugas.
Iki kada reikia apmokėti rinkliavą pagal mokestinį pranešimą?
Vietinę rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą sumokėti reikia iki einamųjų metų gruodžio 31 d.
Kur kreiptis, jeigu negavau mokėjimo pranešimo?
Dėl mokėjimo pranešimų kreiptis tel. +370 672 45660, adresu: Vilniaus g. 13, Skuodas (409 kab.), el. paštu [email protected]