Skuodo rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Edita Jautakienė ir Skuodo rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas Mindaugas Jazbutis lankėsi Skuodo rajono savivaldybės Barstyčių vaikų globos namuose. Įstaigos darbuotojams buvo pristatytas išvykimo krepšys, kaip gyventojai būtų įspėti apie gręsiantį pavojų, pateikta praktinių patarimų kaip saugiai įsirengti patalpą, ką reikėtų daryti kilus grėsmei, jeigu reikėtų evakuotis, kas ir kokią informaciją pateiktų, kalbėta apie kolektyvinius apsaugos statinius ir priedangas, esančias Skuodo rajono Barstyčių seniūnijoje.
Gyventojai apie pavojų būtų perspėjami ir informuojami ne tik sirenomis, bet ir panaudojant šiuolaikinę korinio transliavimo technologiją, siunčiant trumpuosius pranešimus į gyventojų mobiliuosius telefonus.
Priminta, kaip elgtis įvykus branduolinei avarijai:
Išgirdus sirenas būtina atidžiai išklausyti informaciją per radiją ar televiziją.
Jei esate patalpoje (pastate), ten ir likite. Uždarykite visas duris, langus ir orlaides. Prireikus užsandarinkite juos izoliacine juosta.
Jei pastate yra sandarus rūsys, slėpkitės rūsyje. Jei sandaraus rūsio nėra, būkite pastato centre, toliau nuo išorinių sienų ar pastogės.
Būkite įjungę radiją ar televizorių, nes bus teikiama naujausia informacija ir rekomendacijos, kaip elgtis.
Jei perspėjimą apie pavojų išgirdote lauke, kuo greičiau eikite į artimiausią sandarų pastatą.
Pasiruoškite, kad mažiausiai 72 valandas (3 paras) galėtumėte išgyventi neišeidami iš namų (turėkite maisto, vandens atsargų, vaistų, higienos priemonių).
Jei tektų evakuotis, būkite pasiruošę svarbiausius dokumentus, jų kopijas, žibintuvėlį, nešiojamąjį radijo ar televizijos imtuvą, elementų, pirmosios medicinos pagalbos rinkinį, maisto ir geriamojo vandens, grynųjų pinigų, patogius batus, drabužių ir kt. Visa tai paranku laikyti išvykimo krepšyje.
Priminta apie saugų elgesį prie vandens telkinių: neiti prie vandens telkinių apsvaigusiems, kalbėta, kad vaikai iki 5 metų negali maudytis vieni, nes panėrę į vandenį jie nesuvokia kas vyksta, nuskęsta tyliai nesuvokdami kas vyksta, per kelias sekundes. Vykdami poilsiauti prie vandens telkinių, į nežinomas vietas, pasidomėkite koks adresas, kokia vieta, nes atsitikus nelaimei, ar gręsiant pavojui galėsite operatorių informuoti apie tikslią Jūsų buvimo vietą, kad gelbėtojai kuo skubiau jums ar Jūsų artimiesiems kuo skubiau galėtų suteikti pagalbą.
Skuodo rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos vadovas Mindaugas Jazbutis pristatė dūmų detektorius, smalkių detektorių svarbą, dujų detektorius. Rekomenduojama dūmų detektorius įrengti patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose. Nerengti virtuvėse, kur kaupiasi dūmai. Jie montuojami ant lubų. Kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, autonominiai dūmų detektoriai gali būti įrengiami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų. Renkantis autonominį dūmų signalizatorių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis būtų sertifikuotas pagal Europos standartą EN 14604:2005/AC:2008 ir paženklintas CE ženklu. Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais, arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Smalkių detektoriai turi būti tvirtinami kuo žemiau, ant grindų. Priminta, kad krosnis reikia valyti kas 3 mėnesius. Kalėta apie gesintuvų svarbą, namuose reikėtų įsirengti netik dūmų detektorių ir gesintuvą. Šis komplektas padėtų išvengti didelio gaisro ir jo didelių padarinių.
Būkime pasiruošę, turėkime išvykimo krepšį:
Išvykimo rinkinio (1 asmeniui) sudėtis:
Kuprinė (ne mažesnė nei 50 l talpos
Palapinė
Miegmaišis
Asmeninės higienos rinkinys (kosmetinė, rankšluostis, muilas, dantų šepetėlis, dantų pasta, rankų dezinfekcinis skystis, šlapios servetėlės, sausos servetėlės,)
Asmeninės vaistinėlė (įvairūs tvarsčiai, žirklės pincetas, priemonės žaizdoms dezinfekuoti)
Ilgo galiojimo maisto davinys 1 asmeniui 72 val. (mėsos konservai, konservuotos daržovės, greitai paruošiamos košės ir makaronai, užkandžiai, kava, arbata)
Įranga maistui ruošti (turistinis indų komplektas, degiklis ir propano dujų balionas, degtukai, žiebtuvėlis)
Vandens gertuvė su vandens filtru
Daugiafunkcinis peilis
Nešiojamas radijo imtuvas
Žibintuvėlis
Elementai
Lietuvos kelių žemėlapis
Užrašinė ir pieštukas
Virvė
Išvykimo kuprinėje turėtų būti pakaitiniai drabužiai, avalynė, papildomai reikalingiems daiktams pagal asmeninius poreikius.
SVARBU: išvykimo krepšyje ar šalia jo turėtų būti laikomi svarbūs nuosavybės ir asmens dokumentai, artimųjų nuotraukos, šeimos narių/giminaičių/patikimų draugų kontaktai
Daugiau informacijos galite rasti apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms tinklalapyje www. LT72.lt
Įstaigos, organizacijos, bendruomenės ir visi, kurie nori pamatyti gyvai išvykimo krepšį, sužinoti apie kolektyvinius apsaugos statinius, priedangas ir kitą informaciją susijusią su civiline sauga, gyventojų saugumu, pasiruošimu galimiems pavojams, apie dūmų detektorių svarbą, gali kreiptis telefonu +37061496176.