Šilumos kaina perskaičiuojama kiekvieną mėnesį

Paskelbta 20 vasario, 2023 m., skiltyje Naujienos

Kiekvienais metais UAB „Skuodo šiluma“ skiria lėšų investicijoms. Pagrindinė problema – nuolat kintančios kuro kainos.

Šiems metams irgi numatyta investicijų. Bus atnaujinta trasa Šatrijos g. 14 (8 tūkst. Eur; po renovacijos); paklota nauja trasa  į liuteronų bažnyčią (20 tūkst. Eur); bus rekonstruojamos dvi šilumos kameros (12 tūkst. Eur); atnaujinama trasa Šaulių g. 7 (20 tūkst. Eur; sporto salė). „Planuojame tokias investicijas. Kai atliksime pirkimus, visi darbai gali kainuoti ir brangiau“, – sakė UAB „Skuodo šiluma“ direktorius S. Gutautas, pridūręs, kad praėjusiais metais savo lėšomis įsirengė fotovoltinę saulės elektrinę (24 500 Eur), įsigijo teleskopinį krautuvą (81 350 Eur), deguonies analizatorių (2 265 Eur), vandens šildymo katilui vamzdynus (61 850 Eur), taip pat remontuota katilo pakura (9 600 Eur). Keičiant šildymo katilui vamzdynus, reikėjo išpjauti stoglangį (4 tūkst. Eur).

Pasak direktoriaus, norint pakeisti susidėvėjusią detalę teleskopiniam krautuvui, už ją būtų reikėję pakloti net 15 tūkst. Eur, o jeigu pakeisti padėvėta, nežinia, kiek jos pakaks, todėl ir buvo nuspręsta įsigyti naują teleskopinį krautuvą. Kiekvienais metais keičiami šilumos skaitikliai (600 Eur). Įmonė taip pat įsigijo automobilio priekabą (1 487 Eur), kuri skirta šilumos ir karšto vandens plovimo įrangai bei kitoms reikalingoms priemonėms pervežti.

Į klausimą, kokia pati didžiausia problema, direktorius atsakė, jog kuro kainos, kurios yra nepastovios, kiekvieną mėnesį vis kitokios. „Kuro kaina dabar yra nukritusi – 30-34 Eur už MWh“, – teigė direktorius. Anot jo, pastovioji šilumos kaina nustatoma metams, o kintamoji dalis peržiūrima kiekvieną mėnesį, atsižvelgiant į kuro, vandens ir elektros kainas. Beje, UAB „Skuodo šiluma“ elektros energiją perka po 12,5 ct už kW, kuri dar galios iki lapkričio mėnesio. Šilumos kainą tvirtina Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.

Veikiančios šilumos trasos yra pakeistos 100 proc., į jas investuota 2017-2019-aisiais metais. Šiemet bus pakeistos neveikiančios, nes pastatai (bažnyčia, sporto salė) bus apšildomi.

Šilumos kainai didelę įtaką turi kuro kaina.  2022 m. sausį už kurą mokėta 10,55 Eur už MWh, 2023 m. sausį už jį mokėta po 15 Eur už MWh; 2021 m. gruodį – 14 Eur už MWh, 2022 m. – 43 Eur už MWh. Granulės pernai kainavo po 19,98 Eur, šiemet – 99 Eur. Anot S. Gutauto, trečiojoje katilinėje šilumos gaminama 3,5-3,8 proc. nuo viso jo kiekio, joje kūrenamos granulės. Katilinėje įdiegtas automatinis valdymas. „Gruodžio mėnesį kuro kaina viršijo šilumos kainą“, – akcentavo direktorius, pridūręs, kad įmonė dirba pelningai.

UAB „Skuodo šiluma“ penktoje rajonų grupėje iš 17-kos įmonių pagal šilumos kainą 2023 m. sausio mėn. užima antrą vietą, į priekį praleidusi UAB „Šilalės šiluma“. Daugiausiai esti 4-6 vietose. Palyginus su aplinkiniais rajonais pagal šilumos kainą Skuodas užima antrą vietą.

Įmonė granulių nusiperka vasarą, nes jos tuomet būna pigesnės. Pavasarį kainos kildavo, dabar yra atvirkščiai, granulės atpigo.

UAB „Skuodo šiluma“ direktorius S. Gutautas pasidžiaugė kolektyvu, kuris yra kompetentingas ir patyręs. Dabar katilinėse dirba po vieną katilo operatorių. Iš viso bendrovėje yra 16 darbuotojų.

Katilinėje Nr.1, iš kurios apšildomas beveik visas miestas, įrengtos buitinės patalpos darbuotojams (virtuvėlė, dušas, skalbyklė ir kt.). Direktorius aprodė katilinę, papasakojo apie jos veikimo principus. Patys gamina specialias  pakuros plokštes, kurios yra atsparios aukštai temperatūrai. Jas gaminti išeina daug pigiau, nei pirkti (vienos kaina –150 Eur).

 

Rūta Ronkauskienė

„Mūsų žodžio“ korespondentė