SAUGUS ELGESYS MIŠKE

Paskelbta 9 birželio, 2023 m., skiltyje Naujienos

Gamta negyvena nei praeitimi, nei ateitimi: ji – amžina dabartis. – V. Karalius.

Įsibėgėjus vasariškiems orams, žmonės vis dažniau renkasi poilsį gamtoje. Remiantis Lietuvos ministerijos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos 2023-06-07 duomenimis, Skuodo rajono savivaldybė pagal gaisrų miškingumą priskiriama IV klasei (didelis gaisrų pavojus).

Prašoma gyventojų esant IV–V klasės gaisrų pavojams laikytis visų saugumo reikalavimų. Valstybinių miškų urėdijos specialistai primena, kad, siekiant išvengti miško gaisro, net jei nepaskelbtas ekstremaliai padidėjęs miško gaisro pavojus, miške reikia elgtis atsakingai:

 • važinėti tvarkingomis transporto priemonėmis;
 • atsakingai atlikti miško ruošos darbus;
 • nepalikti stiklo šukių ir kitų šiukšlių;
 • laužus būtina kūrenti tik tam skirtose vietose, o užkurtą laužą nuolatos prižiūrėti, išvykstant iš miško jį užgesinti užpilant žemėmis ar vandeniu, kol visiškai nustos rusenti;
 • pamačius miško gaisrą, būtina užgesinti ugnį ir neleisti jai išplisti į didesnius plotus. Užgesinti galima šiomis priemonėmis: užplakant liepsną medžių šakomis, užtrypiant kojomis arba užkasant žemėmis, užpilant vandeniu;
 • jei matote, kad ugnies įveikti nepavyks, nedelsiant skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir pasišalinkite ta kryptimi, iš kur pučia vėjas.

Miško gaisrų priežastys

Gaisro miške rizika priklauso nuo:

 • miškų būklės (norint sumažinti gaisrų pavojų, reikėtų šalinti miško valymo liekanas);
 • priežiūros bei gesinimo sistemų nebuvimo;
 • žmonių elgesio.

Kuo pavojingas degantis miškas?

Klaidinga būtų manyti, kad miško gaisras daro poveikį tik gamtai: sudega augalai, žūsta gyvūnai.  Gamtinis gaisras gali būti mirtinai pavojingas žmonėms, jeigu jie pasitaiko gaisro kelyje: liepsna degina, dūmuose galima užtrokšti, gaisras gali sunaikinti trobesius ir dūmais paleisti per daugelį metų užgyventą turtą. 

Dūmuose esančios kenksmingos medžiagos neigiamai veikia žmogaus sveikatą.

Jos gali sukelti:

 • kraujotakos sutrikimus;
 • uždegimines reakcijas;
 • ypatingai jautrūs dūmų poveikiui yra vaikai ir sergantieji astma bei chroniškomis plaučių ligomis.

Ką daryti, patekus į degantį mišką?

Jeigu gaisras jus užklupo miške iškylaujančius, svarbiausia – nepasiduoti panikai, nesiblaškyti, nesistengti beatodairiškai bėgti, nes pabėgti nuo mišką apėmusio gaisro yra labai sunku. Reikia susikaupti ir greitai įvertinti padėtį bei numatyti evakavimosi į saugią vietą kelius. Jeigu po ranka yra  žemėlapis ir žinoma tiksli buvimo vieta, galima  lengviau nustatyti, kur yra artimiausia  saugi vieta. Jeigu ne – labai pravartu  palypėjus į aukščiausią vietovės tašką, ar aukštą medį,  apžvelgti apylinkes ir paieškoti saugesnės vietos. 

Draudimai ir apribojimai

 • Draudžiama surinktus (sugrėbtus) augalus, jų dalis ar krūvas deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant IV–V klasės miškų gaisringumui.
 • Draudžiama surinktus (sugrėbtus) augalus, jų dalis ar krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą laužų kūrenimui nustatytose vietose).

Draudžiama kartu (ar atskirai) su surinktais (sugrėbtais) augalais ar jų dalimis deginti bet kokias buitines, pramonines ir kitas atliekas, išskyrus atvejus, kai deginama mediena neapdorota jokiomis cheminėmis medžiagomis (dažais, lakais, klijais, impregnuojančiomis medžiagomis ir t. t.).
Už aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimus deginant sausą žolę, nendres, javus, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas atsakomybė taikoma pagal Administracinių nusižengimų kodekso 286 straipsnį.

Atsakomybė

Valstybinių miškų urėdijos specialistai primena, kad pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba 30–50 eurų baudą. Už miško naikinimą arba žalojimą, jį padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi, taip pat sukėlus kitokį miško gaisrą arba jo išplitimą, teks susimokėti 560–1200 eurų baudą. Taip pat reikės atlyginti ir aplinkai padarytą žalą.