Prasidėjo akmenorių pleneras „Mūsų teisuoliai“: skulptūros, skirtos pagerbti žydus gelbėjusius asmenis, įgaus formą

Paskelbta 1 liepos, 2024 m., skiltyje Naujienos

Šiandien skulptoriaus Mindaugo Jankausko dirbtuvėse prasidėjo akmenorių pleneras „Mūsų teisuoliai“. Įsibėgės svarbūs darbai – skulptūros, skirtos pagerbti per holokaustą žydus gelbėjusius asmenis, įgaus formą. Liepos 6 d. rezultatai jau bus matomi skverelyje priešais Skuodo muziejų.

Plenero atidarymo pradžioje Savivaldybės vicemerė Audronė Pitrėnienė tarsi apibendrino organizacinį procesą, plačiau papasakojo, kaip ir nuo ko viskas prasidėjo.

Pirmosios mintys apie plenero organizavimą kilo per praėjusiais metais vykusią Akmenorių šventę. Nuo tada pradėta plačiau kalbėti apie šią idėją, nors tuo metu apie konkrečią temą dar nebuvo galvota. Per laiką ji pasirinkta labai natūraliai, tarsi dėsningai iki jos eita. „Kovo 15 d. Skuodo muziejuje pirmą kartą įvyko žydų gelbėtojams pagerbti skirtas renginys ir skverelyje priešais muziejų kaip padėkos ženklai pasodinti ąžuoliukai. Atkreiptas dėmesys į tai, kokioje nuostabioje, simbolinėje vietoje jie pasodinti, tada ir pagalvota, kad tą erdvę reikia dar labiau sutvarkyti, atidengti, papuošti– sakė Savivaldybės vicemerė Audronė Pitrėnienė. Ir štai neilgai trukus, pradėjus derinti plenero klausimus ir kalbėti apie temos pasirinkimą, grįžta prie Pasaulio tautų teisuolių pagerbimo svarbos. Tada organizacinė plenero grupė nuvyko apžiūrėti vietos, kur buvo pasodinti medeliai ir nusprendė, kad ir tema, vieta plenero kūriniams labai tinkama.

Vienas iš pagrindinių plenero organizatorių, skulptorius Mindaugas Jankauskas paantrino, kad šis pleneras yra reikšmingas kultūrinis įvykis Skuodo rajone. Jis pasidžiaugė, kad visas organizacinis procesas buvo toks sklandus, per kiekvieną susitikimą konstruktyviai susitarta dėl svarbių detalių. Turėsime tokį amžiną palikimą, akmuo simbolizuos ir prisiminimą, ir viltį, kad skaudūs poelgiai prieš žmones nebepasikartos. Skulptūros kalbės apie tikrą žmonių gerumą.– pasisakė Mindaugas Jankauskas.

Skulptoriui Mindaugui Jankauskui taip pat pritarė žurnalistas, rašytojas, kraštotyrininkas Eugenijus Bunka. Jis užsiminė, kad Lietuvoje yra pavienių pagarbos ženklų, skirtų Pasaulio tautų teisuoliams, bet tokį didesnį, apibendrintą rezultatą visų pirma išvysime Skuodo rajone. Jis kalbėjo apie tai, kad žydų gelbėjimas anuomet buvo labai rizikingas veiksmas, nusprendusieji gelbėti žydų tautybės žmones suprato, kad tai daryti gali tekti visą gyvenimą, bet tvirtos vertybinės nuostatos žmones skatino elgtis teisingai.

Lietuvoje už žydų gelbėjimą grėsė mirties bausmė ne tik gelbėtojui, bet ir visai jo šeimai. Didžioji dalis gelbėtojų buvo paprasti žmonės, kaip jau ir minėta, taip pasielgę vedini savo vertybių.

Skuodo muziejaus direktorė Ingrida Petrošienė pasidžiaugė, kad kovo 15 d. įvykęs Pasaulio tautų teisuolių dienos minėjimas turi tokį tęstinumą ir taps svarbia Skuodo krašto istorijos dalimi.

Primenama, kad Pasaulio tautų teisuolio vardas suteikiamas ne žydų kilmės asmenims už žydų gelbėjimą per holokaustą (1933 – 1945) nesiekiant sau naudos. Visuotinės lietuvių enciklopedijos duomenimis, iki 2022 m. pradžios Pasaulio tautų teisuolio vardą gavo 28 217 žmonių iš 51 šalies (iš jų – 924 Lietuvos piliečiai).

Skulptūras liepos 1–6 dienomis kuria profesionalai, menininkai Audrius Kasparas (Mosėdis), Jonas Virbauskas (Klaipėda), Vytautas Litvinas (Skuodas), Mindaugas Jankauskas (Šaukliai).

Pasaulio tautų teisuoliai Skuodo rajone: Adolfina Barkienė, Kostas Barkus, Ona Girdvainienė, Jonas Girdvainis, Kazys Girdvainis, Stasė Stanevičiūtė-Jankienė, Augustinas Jankus, Stasys Žukauskas.

Šių garbingų, drąsių žmonių išgelbėti 7 asmenys: Estera Chamaitė-Varpolienė, Doba Feidelmanaitė-Rafaelienė, Jakovas Gurvičius (Jakov Gurvitch), Estera Zelikovičiūtė, Chaja Chamaitė-Brezingerienė, Mira Gapanavičiūtė-Kaganovič.

Atidarymo metu padėkota UAB „Kuršasta“ valdybos pirmininkui Stanislovui Martinkui už dovanotus akmenis, iš kurių formuojamos skulptūros. Plenero dalyvių maitinimą remia Eugenijus Bunka, maistu rūpinasi Šauklių kaimo bendruomenės atstovės Šauklių virtuvėje. Erdve, kurioje skulptūromis bus įamžintas žydus gelbėjusių asmenų atminimas, rūpinosi Skuodo miesto seniūnija. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktoriui Jonui Grušui padėkota už pagalbą, organizuojant konferenciją.

Daugiau informacijos apie vyksiančius renginius:

Plenero atidarymo akimirkos: