Miestą papuoš profesionalus menas

Paskelbta 10 rugpjūčio, 2022 m., skiltyje Naujienos

Rugpjūčio 15–29 dienomis Skuode šeši profesionalūs ir žinomi menininkai kurs skulptūras šiemet 450-ies metų savivaldos jubiliejų švenčiančio mūsų miesto parkui.

Kaip „Mūsų žodžiui“ sakė projekto „Skulptūros Skuodo miesto parke“ autorius ir vadovas, kraštietis Vilius Arlauskas, sumanymas papuošti atnaujintą parką meno kūriniais gimė po to, kai ten apsilankė. Vilniuje gyvenantis skuodiškis sakė puikiai atsimenąs medžio skulptūras, kurios parką puošė jo vaikystėje. O tos skulptūros atsirado 1987 m. anuomet įtakingų, t. y. svarbias pareigas ėjusių, rajono asmenų – Vaclavos Ložienės, Kazio Viršilo ir šviesaus atminimo Silvastro Rabašausko – sprendimu dvidešimties tautodailininkų, tada vadintų liaudies meistrais, plenere. Į jį tautodailininkus sukvietė jų kolega – žurnalistas, kraštotyrininkas ir muziejininkas, Skuodo garbės pilietis bei Savivaldybės tarybos narys Juozas Vyšniauskas. Be jo skulptūras iš medžio kone dviejų kilometrų ilgio Sveikatingumo takui (iš tiesų, t. y. dokumentuose, jis – „Sveikatos takas“) kūrė Vaclovas Pocius, Vytautas Motuzas, Alfredas Kataržis, Stasys Kurnickas, Valys Veitas, Petras Brazauskas, Liudas Brazauskas, Antanas Jankauskas, Juozas Jankauskas, Jonas Pušinskas, Zigmas Kubilius, Sigitas Urniežius, Vidmantas Dargis, Pranas Malūkas, Mindaugas Bagdonavičius, Stasys Gutautas, Rolandas Daukša ir gausioje vyrų kompanijoje vienintelė moteris – Laima Valančiauskienė. O Kazimieras Krapauskas jų sukurtas skulptūras papuošė metalo dirbiniais – vadinamosiomis saulutėmis. Deja, šiandien nemažai iš to būrio kūrėjų jau ilsisi Amžinybėje.

2018-aisiais Skuodo parkas atnaujintas. Tam reikalingus darbus atliko UAB „Kuršasta“. Tačiau iš parką puošusių medžio skulptūrų beliko tik mažulytė dalis: vienos savo „amžių baigė“ dar prieš rekonstrukciją, o kitos jau buvo tokios prastos būklės, kad viešai rodyti nebetinka. Tad Viliui Arlauskui, turint omenyje, jog kai kuriuose miestuose esama net teminių parkų (pavyzdžiui, Marijampolėje – „Poezijos“), kilo mintis praturtinti viešąją erdvę profesionaliu menu: „Dauguma miestiečių tikriausiai neprieštaraus, kad Skuodo infrastruktūra puoselėjama: sutvarkytas miesto parkas, jo aplinka, pastatytas naujas pėsčiųjų tiltas, suoliukai, įrengta vaikų žaidimų aikštelė, lauko treniruokliai. Taip pat tvarkomos gatvės, šaligatviai, atnaujintas Kultūros centro pastatas, statoma daugiafunkcė biblioteka. Visi šie atnaujinimai – sveikintini. Turime gerėjančią infrastruktūrą, bet praktiškai neturime meninių akcentų. Mano nuomone, Skuodo mieste trūksta meno apraiškų, kurios skatintų žmones daugiau laiko praleisti viešose erdvėse. Turime gražų parką, bet jame jau praktiškai nebeliko senųjų medinių skulptūrų“. Tad, būdamas pažįstamas su daugybe įvairių sričių menininkų, su kuriais kartu sportuoja, sako, kartą skulptoriams užsiminęs apie Skuodą – pasiteiravęs, ar būtų įmanoma, kad jie čia sukurtų po darbą. O kai išgirdęs teigiamą atsakymą, ėmęsis Lietuvos kultūros tarybai rengti projektą „Skulptūros Skuodo miesto parke“. „Būtent šiuo skulptūrų projektu siekiame įnešti naujų vėjų, atspalvių ir gyvybės į vieną svarbiausių miesto erdvių. Taip pat siekiame praplėsti žmonių akiratį, kelti diskusijas apie šiuolaikinį meną, jo reikalingumą visuomenei. Simbolinė šių skulptūrų reikšmė Skuodui bus dar ir ta, kad, pastačius šias skulptūras, jos taps nauju traukos tašku mieste. Tikiu, kad ne tik skuodiškiai atvyks jų apžiūrėti, bet meno kūriniai sudomins ir kitų rajonų gyventojus apsilankyti mūsų parke“, – paaiškino idėją V. Arlauskas.

Ir Lietuvos kultūros taryba pripažino, jog skulptūros Skuodui reikalingos, – projektui skirtas dalinis finansavimas. Tačiau tam, jog visa vyktų taip, kaip pagal šį projektą numatyta, lėšų nepakanka. Todėl Vilius Arlauskas kreipėsi į Skuodo rajono savivaldybės tarybą, prašydamas paramos – skirti trūkstamą finansavimą, kad šiemet 450-ies metų savivaldos jubiliejų švenčiančio miesto parkas pasipuoštų profesionaliu menu. Ir Savivaldybė paramą pažadėjo. „Prisidės, padengdama apgyvendinimo, maitinimo, transportavimo, fotografavimo, dizaino, eksponavimo, vaizdo klipo-reportažo sukūrimo išlaidas,“ – „Mūsų žodį“ informavo Vilius Arlauskas. Anot jo, tiksli suma dar nėra aiški, nes, įgyvendinat projektą, gali atsitikti, atsirasti ir nenumatytų dalykų. Savivaldybės tarybos posėdis, į kurio darbotvarkę bus įtrauktas projekto finansavimo klausimas, numatomas rugpjūčio mėnesį (liepą posėdžio nebuvo).

Tad rugpjūčio 15–29 dienomis Skuode kurs šeši (keturi pavieniai ir duetas) profesionalūs bei jau toli gražu ne tik Lietuvoje žinomi menininkai: Rytis Urbanskas, Mykolas Sauka, Kęstutis Montvidas ir Jūra Bardauskaitė, Jonas Aničas bei Tauras Kensminas – miesto parką papuoš penki originalūs darbai.

Dalia ZABITIENĖ