Iš Skuodo rajono afrikinio kiaulių maro virusas (AKM) dar nesitraukia

Paskelbta 7 gruodžio, 2021 m., skiltyje Naujienos

Afrikinio kiaulių maro (toliau – AKM) užsikrėtimo atvejų Skuodo rajone fiksuojama vis daugiau. Ši situacija šiandien aptarta Skuodo rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje. Skuodo rajono teritorijoje nustatyti 42 teigiami AMK atvejai šernams (visi rastoms gaišenoms).

„Virusas plinta rajono apylinkėse ir tai kelia susirūpinimą. Ligos plitimas gali sukelti ekonominius padarinius. Rūpinamasi, kad virusas nebūtų pernešamas į kiaulių ūkius“, – sakė Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas.

Kaip informavo VMVT Klaipėdos departamento Skuodo skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius Algimantas Želvys, Lenkimų seniūnijoje nustatyti 37 atvejai, Skuodo seniūnijoje – 5. Visos šernų gaišenos saugiai sunaikintos, jas užkasant į žemę jų radimo vietose, išskyrus penkias, kurios buvo išvežtos į Kauną moksliniams tyrimams.

21 atvejis fiksuotas VĮ VMU Kretingos regioninio padalinio komerciniuose plotuose, o dar 21 užsikrėtimas nustatytas MK Gilzė medžioklės ploto vienete.

Jau dabar įspėjamaisiais ženklais dėl užkrėtimų AMK Lenkimų seniūnijoje pažymėtos Večių ir Miesto medės miškų teritorijos (10 ženklų). Artimiausiu metu privažiavimai prie Kalvių miško taip pat bus pažymėti. Posėdžio metu priimtas sprendimas pažymėti teritorijas, kuriose rastos šernų gaišenos, ir Skuodo seniūnijoje.

„Šiuo metu gyventojams ypač svarbu laikytis biosaugos reikalavimų, dabar nereikėtų lankytis miškuose, kur fiksuoti užsikrėtimai, teritorijos bus sužymėtos, į įspėjimus būtina atkreipti dėmesį “, – sakė Savivaldybės administracijos direktorius Žydrūnas Ramanvičius.

Pažymima, kad virusą iš laukinės gamtos kiaulių laikymo vietose gali išplatinti ir minėtose teritorijose besilankantys žmonės. AKM gali būti pernešamas ant avalynės, drabužių, užterštų įrankių ar transporto priemonių paviršių.

Su užkrėstomis teritorijomis ribojasi eilė stambesnių rajono miškų: Lenkimų seniūnijoje Margininkų miškas, Skuodo seniūnijoje Peldinės, Šatraminių ir Šakalių miškai, Mosėdžio seniūnijoje Lieknų miškas.

Situacija sudėtinga, galimybė naujiems ir gausiems AKM atvejams Skuodo rajone yra didelė. Prognozuojama, jei liga tęsis ir pavasarį, galimos bėdos kiaulių laikymo vietose.

Gyventojų labai prašoma laikytis atsargumo priemonių, padedančių apsisaugoti nuo pavojingos užkrečiamos ligos. Labai svarbu užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, kiaulės šeriamos tik termiškai apdorotais pašarais, be to, reikėtų patiesti dezinfekcinius kilimėlius prie įėjimo į tvartą, dėvėti tik darbui tvarte skirtus rūbus ir būtinai persiauti, reguliariai naudoti dezinfekcines priemones.

Lankstinukai apie AKM:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos informacija – https://vmvt.lt/