Į Mosėdį atkeliauja mamuto „Goshos“ skeletas

Paskelbta 1 liepos, 2022 m., skiltyje Naujienos

Mamutai šių dienų žmonėms geriausiai pažįstami iš populiaraus animacinio filmo „Ledynmetis“. Bet ne visiems žinoma, kad mūsų kraštuose prieš 45 tūkstančius metų jų būriai minkė dabartinės mūsų teritorijos kalvas ir klonius. Deja paskutinio ledynmečio srūvantys vandenys ir besiklostančios ledyno atneštos morenos išblaškė jų kaulus ir pas mus jie randami tik laimingo atsitiktinumo dėka ir tik fragmentiškai.

Tiesa, radinių būta ir Lietuvoje. 1957 metais Antakalnyje, Smėlio gatvėje, vamzdžius tiesę darbininkai aptiko vadinamąjį Vilniaus mamutą, bet dėl tuomečio neišmanymo jo iltys, kojų kaulai, žandikaulis sugadinti, taigi nebeturi mokslinės vertės.  Jo liekanos šiuo metu saugomi Kauno zoologijos muziejuje.

Šių metų liepos 1 d. į Mosėdį atkeliauja mamuto „Gošos“ skeletas. Jis rastas Kotelno saloje – didžiausioje Anžu salų grupės saloje Naujojo Sibiro salyne, Jakutijoje (Rusija). Tai labiausiai į šiaurę nutolęs žinomas mamuto skeleto radinys. Skeletas rastas 2003 m. rugpjūčio mėnesį ekspedicijos metu. Nustatyta, kad jis gyveno apytikriai prieš 45 000 metų. Būdamas gyvas, šis mamutas svėrė apie 7 tonas. Tai visiškai išlikęs mamuto skeletas, kuris susilaukė didžiulio populiarumo viešėdamas VU.

Mosėdžio miesteliui ir visam Skuodo rajonui pasitaikė puiki proga pakviesti pasisvečiuoti mamutą „Gošą“ nuo liepos mėnesio visam likusiam vasaros laikotarpiui. Išskirtinio geologinio eksponato trumpalaikė paroda yra svarbi neformalaus gamtamokslinio ugdymo sklaidai, nes skatina plėtoti integruotas geografijos, zoologijos, botanikos, chemijos ir kitų gamtos mokslų žinias. Pagrindinis tikslas – sudaryti galimybę Vakarų Lietuvos, taip pat ir mūsų rajono moksleiviams bei visiems gyventojams lengviau pasiekti šį įspūdingą eksponatą. Norime jiems perteikti gamtamokslines žinias akcentuojant geologijos svarbą.  Šio mamuto transportavimą į Mosėdį finansavo Skuodo rajono savivaldybė.

Tai bus paskutinė galimybė pamatyti šį įspūdingą objektą, nes „Goša“ jau turi potencialų pirkėją – kolekcionierių iš užsienio. Kviečiame atvykti ir pamatyti įspūdingąjį „Gošą“.

Aplankyti galite: Skuodo rajono Mosėdžio gimnazija (Salantų g. 5) trečiadienį–sekmadienį nuo 10 iki 17 val. nuo liepos 7 d. iki rugsėjo 1 d. Bilietus galite įsigyti Respublikiniame Vaclovo Into akmenų muziejuje arba Mosėdžio gimnazijoje. Lankymo kaina suaugusiems – 4 Eur asmeniui, studentams, moksleiviams, senatvės pensininkams – 2 eurai asmeniui. Informaciją apie kitus įkainius ir asmenis, kuriems lankymas nemokamas, galite rasti

https://www.akmenumuziejus.lt/bilieto-kainos-ir-ekskursijos-vadovo-paslaugos/