Dūmų detektoriai gelbsti gyvybes

Paskelbta 26 vasario, 2025 m., skiltyje Pranešimai

Per pirmąjį šių metų mėnesį šalyje kilo 680 gaisrų, juose žuvo 7 žmonės, o 20 gyventojų patyrė traumų. Palyginti su 2024 m. sausio mėnesiu, kai kilo 820 gaisrų, kuriuose žuvo 15 gyventojų, šiemet gaisrų (-17,0 proc.) ir juose žuvusių (-53,3 proc.) mažiau. Tai mažiausias sausio mėnesį žuvusiųjų gaisruose skaičius nuo 2004 m. Kai patalpoje yra dūmų detektoriai, šie prietaisai garsiu signalu perspėja žmones apie kilusį gaisrą. Neretai gaisrai kyla naktį, tad turint namuose įrengtą dūmų detektorių, jo garsas naktį prikelia iš miego ir galimos tragedijos dažniausiai pavyksta išvengti.

2025-01-25 Skuodo r. sav., Aleksandrijos sen., Nuosamų k., kilusio gaisro metu dviejų žmonių gyvybes išsaugojo būtent namuose įrengti dūmų detektoriai. Namo gyventojai miegojo tuo metu, kai jų namuose kilo gaisras. Pradėjus garsiai veikti dūmų detektoriams namo gyventojai tuoj pat pabudo ir pastebėjo, kad namo viduje kilo gaisras, jie spėjo išbėgti iš namo vidaus, taip išsaugodami savo gyvybes. Priešingu atveju, jei namo viduje nebūtų buvę įrengti dūmų detektoriai, apie kilusį gaisrą namo viduje nebūtų pranešta garsiu signalu, o pasekmės galėjo būti tragiškos.

Kokiose patalpose ir kiek detektorių įrengti?

Gyvenamajame būste (kiekviename aukšte) turi būti įrengtas bent vienas autonominis dūmų detektorius. Tai yra minimalus reikalavimas, tačiau dūmų plitimą riboja įvairios pastato konstrukcijos (sienos, durys, perdangos ir pan.). Rekomenduojama šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius. Nepatariama jų įrengti virtuvėje, vonios kambaryje, ar tose vietose, kur gali išsiskirti garai. Parenkant detektoriaus tvirtinimo vietą, būtina prisiminti, kad kartais teks pakeisti elementus, patikrinti jo veikimą, todėl rekomenduojama juos įrengti lengvai prieinamose vietose.

Kaip prižiūrėti?

Kad autonominiai dūmų detektoriai patikimai veiktų, svarbu periodiškai patikrinti jų veikimą paspaudžiant testavimo mygtuką. Jeigu šie prietaisai yra su keičiamais maitinimo elementais, juos reikėtų keisti kasmet. Dulkės ir nešvarumai mažina jo jautrumą, todėl reikėtų neužmiršti bent kartą per mėnesį nuvalyti dulkes nuo dūmų jutiklių.

Pastatą palikti reikia vos pastebėjus kilusį gaisrą ir nedelsiant kviesti ugniagesius gelbėtojus skubios pagalbos telefonu 112.

Skuodo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija