Barstytiškiai Žolines pasitiko, siekdami ilgiausios ir plačiausios juostos rekordų

Paskelbta 16 rugpjūčio, 2021 m., skiltyje Aktualu, Naujienos

Šeštadienio pavakarę Barstyčiuose su specialia įranga išmatuotas tikslus Laumės juostos ilgis – 1 km 74 m. Šie duomenys bus perduoti oficialiam rekordo užfiksavimui. Juostą matavo nešališki tarpininkai: Daiva Budrienė, Edita ir Rimantas Urniežiai.

„Simboliška, kad Žolinės atlaidai Barstyčiuose padabinti gausybe žolynų. Į vieną visumą sudėjus gėles, sodo, daržo ir miško gėrybes, sukurta ilgiausia ir plačiausia Laumės juosta. Lauksime oficialaus patvirtinimo, kad rekordas užfiksuotas“, – sakė Savivaldybės meras Petras Pušinskas.

Prieš imantis rekordinės juostos idėjos, pasidomėta, kokių jau dabar rekordinių juostų yra. Būta kiaulpienių ir tujų juostų, tačiau jų ilgis nesiekia 1 000 m. Žinant tai, buvo dar didesnė motyvacija stengtis. Prie visų ruošimosi, puošimo, rišimo, pynimo darbų prisidėjo 33 Barstyčių seniūnijos moterys. Savo menines žinias ir išmonę parodė ir tautodailininkas Antanas Jankauskas. Jis padėjo kurti juostos raštus, patarė, kokius akcentus reikėtų išryškinti, kokias spalvas pasirinkti, priderinti.

Po tokio grandiozinio darbo, barstytiškiai jau dabar galvoja, ką sodinti savo soduose ir daržuose, jog galėtų panaudoti kitų metų naujoms Žolinės iniciatyvoms.

Dabartinė rekordinė Laumės juosta turi sąsajų su praėjusių metų Žolinės ritualais. Paskutinius penkerius metus Žolinių šventė miestelyje buvo puošiama ornamentuotomis mandalomis, o dar prieš mandalas miestelis būdavo padabintas baltiškais simboliais iš šiaudų.

Kaip sako Barstyčių kaimų bendruomenės pirmininkė Ramunė Petreikienė, daugiausia laiko reikėjo skirti šieno bortelių pynimui, kurių yra du, tad bendras jų ilgis siekia net 2 000 metrų. Jiems sunaudoti net trys didžiuliai šieno rulonai. Tarp bortelių yra 30–40 cm plotis, kuris užpildytas natūraliomis pievų, darželių, gėlynų, miškų gėrybėmis. Barstyčių seniūnas Gintautas Čičirka abejojo, ar visas barstytiškių atneštas puošmenas pavyktų sutalpinti į vieną didelį vežimą.

Rekordinės juostos sumanytoja Barstyčių kaimų bendruomenės narė Jurgita Nikartienė.

Patys barstytiškiai visi kaip susitarę kartoja, kad tiek į miestelį atvykstančių žmonių dar nėra matę. Šis turistų pagausėjimas rodo, jog einama teisinga linkme, kad pasirinkta mitologijos ženklų tema Barstyčius puikiai identifikuoja. Norisi priminti, kad Barstyčiuose galima susitikti ir su įvairiomis mitologinėmis būtybėmis: velniais, laumėmis, raganomis, paslaptingaisiais vorais, magiškomis katėmis. Čia net medžiai didžiulėmis akimis stebi viską, kas prieš juos vyksta. Kuo puikiausiai visus mitologinius personažus ir dar daugiau galima išvysti leidžiantis į interaktyvią kelionę „Pamatyk, Pajausk, Išgirsk“.

Kalbant apie Žolinės šventę Barstyčiuose, būtina paminėti, kad tos dienos atlaidus ypatingai papuošė ekspresyvus Saulius Petreikis World Orchestra koncertas. Jo metu buvo atliktas ir Skuodo rajonui specialiai sukurtas muzikos kūrinys „Samogits“. Jis skamba Skuodo kraštą pristatančiame vaizdo klipe. Už tokį unikalų kūrinį menininkams, muzikams, kraštiečiams Sauliui ir Donatui Petreikiams nuoširdžiai dėkojo Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas.

Tądien taip pat buvo galima pasigrožėti barstytiškių sukurtais rankdarbiais, Barstyčių seniūnijos pastate organizuota paroda „Menas – gimęs Barstyčiuose“.

Akivaizdu, Barstyčiai sutviskėjo ir žinia apie Barstyčių apylinkes skinda vis toliau. Verta čia atvykti ir pamatyti, kokius stebuklus kuria bendruomenės nariai. Be viso to, būtina paminėti, kad atvykus į Barstyčius, tiesiog negalima aplenkti didžiausio Lietuvos akmens, privalu aplankyti didingą Barstyčių (Puokės) akmenį. Tiems, kas matė Puntuko akmenį ir stebėjosi, koks jis didelis, pranešame, kad čia pamatysite dar didesnę grožybę.