Skuodo priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba primena: per šventes nepamirškime saugumo

Paskelbta 22 gruodžio, 2022 m., skiltyje Pranešimai

Kalėdinė eglutė

Kalėdinė eglutėArtėjant šventėms, gyventojai namuose puošia Kalėdų eglutes, kabina elektrines girliandas, daro kalėdinius vainikus, dega žvakes. Jog švenčių laikotarpis būtų džiaugsmingas ir neatneštų nelaimės į namus, svarbu prisiminti, kad nuo be priežiūros paliktų elektrinių girliandų ir žvakių  labai greitai gali užsiliepsnoti dirbtinės eglutės, vainikai, žaislai ar kitos puošmenos.

Šiuolaikinės girliandų lemputės išskiria nedaug šilumos, tad neturėtų kelti gaisro pavojaus. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, ar nepažeista elektros laidų izoliacija. Kasmet pasitaiko atvejų, kai įjungtos girliandos pradeda kibirkščiuoti, lydytis laidai, o nuo jų užsidega eglutė ar dekoracijos. Įsigyjant elektrines girliandas, reikėtų atkreipti dėmesį, ar jos pažymėtos CE žymeniu, jis rodo, kad girlianda yra sertifikuota ir saugi. Prieš puošiant eglutę, būtina atidžiai perskaityti elektrinės girliandos naudojimo instrukciją. Į elektros lizdą įjungtą girliandą patartina kurį laiką stebėti ir vis patikrinti, ar nekaista jos plastikinės dalys, elektros lizdas ir kištukas. Girlianda neturi liestis prie užuolaidų, šildytuvų ir kitų degių daiktų. Jeigu ji ima kibirkščiuoti ar rūkti, ją reikia tuoj pat išjungti iš elektros tinklo. Įsidėmėkite, kad elektros srovė iš pažeistos girliandos gali nutekėti ir sukelti elektros smūgio pavojų. Girliandų laidus patartina nutiesti palei sieną, nes už jų užkliuvus gali būti pažeista izoliacija.

Kalėdų eglutę patariama statyti atokiau nuo šildymo prietaisų, šviestuvų, ugnies šaltinių – židinio, žvakių. Gyvai eglutei reikia pakankamai drėgmės, taip ji ilgiau ne tik išliks graži, bet ir bus ne tokia degi. Negalima puošti eglutės degančiomis žvakelėmis, šaltomis ugnelėmis ar girliandomis, kurios įkaista, nes eglutė ir visos dekoracijos yra labai degios.

Kai kurios girliandos arba dekoracijos gali būti netinkamos naudoti lauke, neatsparios drėgmei ar šalčiui, todėl būtina perskaityti jų naudojimo instrukciją ir įsitikinti, kad jas galima naudoti lauke.

Negalima palikti įjungtos elektrinės girliandos išeinant iš namų ar einant miegoti. Didelių nuostolių galima išvengti namuose turint gesintuvą ir nedegų audeklą. Taip pat namuose būtina įsirengti autonominį dūmų detektorių. Jei gyventojai jį turi, tai pravartu prieš šventes patikrinti, ar jis veikia. Jei detektorius dar vis neįrengtas, tai gali būti geriausia kalėdinė dovana sau ar artimajam. Jie būtini ne ugniagesiams. Jų reikia kiekvienam mūsų, kad kilus gaisrui būtume laiku perspėti apie pavojų. Iš tiesų, dovanodami įvairias dovanas, nepamirškime, kad kiekvienam iš mūsų yra svarbus saugumas.  Todėl dovana gali būti ir dūmų detektorius. Padovanokime ir įrenkime juos savo tėvams, giminaičiams ar kaimynams, nes didžiausia dovana – išgelbėta gyvybė.

Sutinkant Naujuosius metus, daugelyje gyvenamųjų namų kiemų į dangų kyla fejerverkai ir pokši petardos. Kaip elgtis su pirotechnikos gaminiais, kad išliktume sveiki ir nesukeltume pavojaus aplinkai? Pirmiausia reikia įsidėmėti, kad pirotechnika nėra žaislas – tai labai pavojingi gaminiai, todėl negalima leisti su jais žaisti vaikams. Leidžiant fejerverkus reikėtų būti ypač atsargiems – naudoti pirotechnikos priemones tik griežtai laikantis gamintojo instrukcijų, o prieš jas naudojant būtina išsiaiškinti, kaip tai daryti saugiai. Kadangi fejerverkai gali sužaloti žmones ar uždegti pastatus, juos naudoti reikėtų toliau nuo jų. Leidžiant juos, būtina atidžiai prižiūrėti, kad jie nebūtų nukreipti į žmones. Taip pat reikėtų atsitraukti nuo žmonių, kurie leidžia fejerverkus. Jokiu būdu negalima naudoti savadarbės pirotechnikos, kuri yra labai pavojinga, nes nėra išbandyta ir neprognozuojama, kuria kryptimi ir kokiu atstumu lėks skeveldros. Visi sužalojimai, kurie padaromi dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo, yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi.

 

Gražių ir jaukių švenčių

Skuodo priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba