Privalomas augintinių ženklinimas leis efektyviau kovoti su šešėliu ir labiau sukontroliuoti veisėjus

Paskelbta 13 balandžio, 2021 m., skiltyje Pranešimai

Augintinių ženklinimasSeimo sprendimu, Lietuvoje nuo gegužės 1 d. įteisintas privalomas augintinių (kačių, šunų ir šeškų) ženklinimas poodinėmis mikroschemomis ir registravimas Gyvūnų augintinių registre (GAR), taip pat  pritarta ir draudimui prekiauti gyvūnais augintiniais lauko sąlygomis ir turgavietėse. Gyvūno užkrečiamųjų ligų prevencijai jo ženklinimas ir registravimas yra vienas esminių veiksmų, kurį privaloma atlikti gyvūnui vieną kartą gyvenime.

„Šis Seimo sprendimas – tai stiprus pokytis ir reikšmingas postūmis bendrai gyvūnų gerovės situacijai šalyje pagerinti. VMVT nuolat pasisakė už visuotinį augintinių ženklinimą, kuris taikomas daugumoje Europos Sąjungos valstybių. Matome tam daug privalumų – gyvūnų atsekamumas ir jo „keliavimo“ istorija, vakcinuotų nuo pasiutligės, kuri yra ir žmonių, ir gyvūnų nepagydoma užkrečiamoji liga, prevencija, bešeimininkių gyvūnų augintinių skaičiaus mažinimas, greitesnis pasiklydusių grąžinimas šeimininkams, augintinių savininkų atsakomybės didinimas ir, žinoma, dar efektyvesnė veisimo ir prekybos kontrolė“, – komentavo VMVT  direktorius Darius Remeika.

Svarbu paminėti, kad Lietuvoje nuo 2016 m. pradžios buvo įteisintas privalomas augintinių ženklinimas, tačiau greitai buvo atšauktas. Paliktas buvo tik privalomas ženklinimas ir registravimas GAR išvežamiems iš šalies bei įvežamiems į Lietuvą gyvūnams. Šiuo metu privalomas ženklinimas taip pat būtinas ir gyvūną perduodant kitam savininkui.

Įsigaliojus naujai tvarkai, katės, šunys ir šeškai, atvesti nuo šio reikalavimo įsigaliojimo, turės būti paženklinti ir registruoti GAR per 4 mėnesius nuo jų atvedimo, bet ne vėliau kaip iki šių gyvūnų perdavimo kitam savininkui ar laikytojui.

Iki šios nuostatos įsigaliojimo atvesti minėti gyvūnai, kurie nėra paženklinti mikroschemomis, turės būti paženklinti ir registruoti GAR per vienerius metus, iki 2022 metų gegužės 1 dienos, bet ne vėliau kaip iki perdavimo kitam savininkui ar laikytojui.

Versliniam veisimui naudojami ir iki įstatymo pataisų įsigaliojimo atsivesti augintiniai privalės būti paženklinti mikroschemomis ir registruoti GAR iki 2021 m. rugsėjo 1 d.

Gyvūnus augintinius ženklinti ir duomenis teikti GAR galės ne tik veterinarijos gydytojai, nuspręsta didinti ir ženklintojų ratą. Tą taip pat galės daryti ir specialius mokymus baigę asmenys.

Atsakomybė už tokių gyvūnų paženklinimą mikroschema ir įregistravimą į GAR tenka laikytojui ar savininkui.

VMVT duomenimis, šiuo metu bendras šalyje paženklintų ir GAR registruotų gyvūnų augintinių (šunų, kačių, šeškų) skaičius siekia beveik 156 tūkst., iš jų šunų – beveik 108 tūkst., kačių – 47 tūkst.