Kaip saugiai elgtis vandenyje ir prie vandens telkinių?

Paskelbta 2 birželio, 2021 m., skiltyje Pranešimai

Pagal Lietuvos gamtines sąlygas nuo birželio 1 d. prasideda maudymosi sezonas, kuris baigsis rugsėjo 15 d.

Atėjus vasariškiems orams, skubame džiaugtis vandens pramogomis, tačiau ar visą laiką pramogaudami elgiamės atsakingai?

Prisiminkite, vykdami pramogauti pasitikslinkite savo būvimo koordinates, kad prireikus galėtume išsikviesti pagalbą 112.

Tai labai svarbu. Ugniagesiai gelbėtojai daugybę kartų negalėjo padėti, nes per ilgai užtrukdavo vietos, kurioje yra skęstantysis, paieškos.

KAIP SAUGIAI ELGTIS VANDENYJE

  • Nesimaudykite neblaivūs ar apsvaigę nuo psichotropinių medžiagų. Apsvaigimas nuo alkoholio yra pagrindinė vyrų skendimo priežastis.
  • Nepalikite vaikų be suaugusiojo priežiūros iki 14 metų. Vaikai iki 5 metų jokiu būdu negali maudytis vieni, nes panėrę į vandenį jie nesuvokia, kas vyksta, todėl nesišaukia pagalbos ir nuskęsta tyliai. Jiems nuskęsti užtenka vos kelių sekundžių.
  • Nešokite į vandenį nežinomose vietose ir nesimaudykite tam neskirtose vietose. Nesaugu maudytis nežinomuose vandens telkiniuose, kai nežinomas dugno nuolydis, gylis. Prie kranto gali būti seklu, bet vos už kelių žingsnių jau galite nesiekti kojomis dugno. Arba priešingai –šokdami nuo tiltelio į vandenį, galite susitrenkti, jei ten bus per seklu. Susižalojama atsitrenkus į aštrius daiktus, atsitrenkus į akmenis ar kelmus.
  • Jeigu yra įrengti plūdurai, neplaukite ir nebriskite už vietų pažymėtų plūdurais.
  • Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, transporto priemonių, padangų, rastų, lentų.    Žmonės, nemokantys plaukti, naudojasi pagalbinėmis priemonėmis – čiužiniais, plaustais, pripučiamais žaislais. Plaukdami jais neįvertina vandens gylio. Pajutę, kad kojomis nesiekia dugno, puola į paniką. Vaikams iki 5 metų reikia užvilkti specialias liemenes, turinčias galvos atramas.
  • Nesimaudykite žaibuojant, perkūnijos metu, škvalo, kilusio viesulo metu. Jeigu artėja audros debesys – lipkite iš vandens. Prasidėjus audrai, lietui tikėtinos ir žaibo iškrovos, o žaibuojant labai pavojinga būti ne tik vandenyje, bet ir krante. Vanduo yra labai geras laidininkas, todėl drėgnas pakrantės smėlis labai gerai praleidžia elektrą. Žaibui trenkus kur nors netoliese, elektros srovė vandeniu ir drėgnu pakrantės smėliu gali atkeliauti iki Jūsų ir mirtinai sužaloti.
  • Nesimaudykite tamsiuoju paros metu. Maudydamasis vienas tamsiuoju paros metu, pradėjus skęsti nesulauksite pagalbos.
  • Nemokėdami plaukti neik į vandenį giliau nei iki krūtinės.
  • Neplaukiokite plaukiojimo priemone, jei joje nėra gelbėjimo liemenės.
  • Nesiartinkite prie plaukiojančių laivų, nes kyla grėsmė būti įtrauktam po laivo sraigtais.

Ištikus nelaimei/pamačius skęstantįjį – pirmiausia reikia skambinti skubios pagalbos telefono numeriu 112 ir tik po to stengtis padėti metant įvairius plūduriuojančius daiktus.

Elkimės atsakingai ir saugokite vieni kitus leisdami laiką prie vandens telkinių ir vandenyje.

Parengė Skuodo rajono savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė Edita Jautakienė pagal Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos rekomendacijomis