DĖMESIO! Dūmtraukiuose dega suodžiai

Paskelbta 8 vasario, 2021 m., skiltyje Pranešimai

Kiekvienais metais daugiau nei 30 procentų individualių namų nukenčia nuo gaisrų, kylančių dėl netvarkingų krosnių, dūmtraukių ar jų eksploatavimo taisyklių pažeidimų. Taip nutinka dėl namų savininkų aplaidumo, kurie nepakankamai atsakingai žiūri į savo šeimos narių saugumą bei nesilaiko „Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių“. Per šių metų sausio mėnesį Skuodo rajone kilo 8 gaisrai, iš jų net 6 gaisrai kilo kieto kuro krosnių dūmtraukiuose.

Prasidėjus šildymo sezonui, dėl degančių suodžių, ugniagesiams tenka budėti šalia pastatų ir laukti, kol dūmtraukiuose išdegs suodžiai (kreozotas). Kreozotas – lipnus rudas skystis susidarantis degimo metu dėl nekokybiškų malkų, blogos kamino traukos ar neteisingai eksploatuojamo šildymo katilo. Pagal Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, suodžius iš dūmtakių ir krosnių privaloma valyti prieš šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Jei valėte suodžius spalio mėnesį, sausį būtina pakartotinai pilnai išvalyti dūmtakį. Dūmtraukiai privalo būti tvarkingi, iš išorės išbalinti, kad matytųsi aprūkę įtrūkimai. Skuodo priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja, kad už priešgaisrinės saugos taisyklių ir kitų priešgaisrinę saugą reglamentuojančių norminių aktų pažeidimus arba jų nevykdymus gresia bauda fiziniams asmenims nuo 10 iki 70 eurų, o juridiniams asmenims nuo 30 iki 600 eurų bauda.

Užterštas kaminas negali pašalinti degimo metu išsiskyrusių degimo produktų, kurie slopina degimo procesą – malkos pradeda smilkti. Mažėja katilo temperatūra ir jei pasiekiama žemesnė 55-59 °C (rasos taškas) darbinė temperatūra, ant katilo sienelių susidaro kondensatas. Prie drėgnų sienelių dar sparčiau limpa suodžiai ir teršalai, teršiasi kaminas. Malkos smilksta, bet nešildo. Po ilgesnio laiko katilo sienelės pasidengia kreozoto sluoksniu, kuris labai paspartina metalo senėjimą. Pablogėjus kamino traukai, dažnai besikūrenantieji atidaro oro sklendę taip padidindami oro kiekį į katilą. Katile pakyla temperatūra ir kaminas gali „užsidegti”: pasigirsta nemalonus ūžesys, iš kamino veržiasi kibirkštys ar net liepsna. Temperatūra gali pakilti iki 900-1000 °C. Tokiu atveju, jei dar dūmtraukis ar krosnių sienelės liečiasi prie degių sienų ar lubų – gaisras namuose neišvengiamas. Būtina žinoti, kad namo perdangoje nuo vidinės kamino sienelės iki degių konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 38 cm nedegios medžiagos tarpas, o tarp kamino išorinės sienelės ir namo stogo degių konstrukcijų privalo būti ne mažesnis kaip 13 cm nedegantis intarpas.

Jei užkūrus krosnį ar židinį dūmai ima rūkti į patalpas, dūmai kylantys iš kamino yra juodi, blogai sklaidosi ir daug suodžių dalelių, nedelsdami privalote išvalyti krosnį ir dūmtraukį. Užsidegus suodžiams, kuo skubiau užgesinkite ugnį pakuroje, bet jokiu būdu nepilkite vandens – gali įvykti sprogimas. Gesinimui naudokite smėlį, druską arba miltelinį gesintuvą. Sandariai uždarykite krosnies ir pelenų surinkimo dureles, kad nebūtų traukos ir ugnis negautų šviežio oro. Iškvieskite ugniagesius gelbėtojus skubios pagalbos tarnybų numeriu 112.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento

Prie VRM Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos

Skuodo priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba