COVID-19 vakcinos: ką reikėtų žinoti?

Paskelbta 15 kovo, 2021 m., skiltyje Aktualu, COVID-19, Pranešimai

Sveikatos apsaugos ministerija (toliau – ministerija) teigia, kad prasidėjus vakcinacijos procesui nuo COVID-19 ligos Lietuvoje, viena iš labiausiai aptarinėjamų temų viešojoje erdvėje yra vakcinų šalutinis poveikis. Deja, tai, kas aptarinėjama, neretai apipinama gandais bei prieštaringais vertinimais, todėl ministerija ragina pasitikėti tik oficialiais mokslu pagrįstais šaltiniais ir medikais, o apie pastebėtus šalutinius vakcinų poveikius informuoti šeimos gydytoją ar Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT).

Šiuo metu Lietuvoje kovai su visuotine pandemija pasitelkiamos trys Europos vaistų agentūros patvirtintos (EVA) vakcinos – „AstraZeneca“, „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“. Visos Lietuvoje naudojamos vakcinos yra saugios ir veiksmingos visoms amžiaus grupėms.

Visoms trims vakcinoms būdingas panašus galimas šalutinis poveikis: nuovargis, skausmas bei patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai, šaltkrėtis, karščiavimas. Įprastai jie praeina po kelių dienų.

Tačiau labai svarbu suprasti, kad organizmo reakcija po vakcinos yra normalus procesas. Šalutinis poveikis yra ženklas, kad imuninė sistema reaguoja į vakciną ir pradeda gaminti antikūnus, galinčius įveikti virusą ir neleidžiančius jam daugintis, todėl pasiskiepijus išvengiama ligos arba sergama silpnesne ligos forma.

Ministerija praneša, kad palengvinti šalutinį poveikį gali padėti pakankamas skysčių vartojimas, laisvesni drabužiai, vėsūs kompresai injekcijos vietoje. Nuskausminamųjų arba vaistų, mažinančių temperatūrą, vartoti prieš vakcinaciją nerekomenduojama, nes jie gali sutrikdyti organizmo gebėjimą sukurti imuninį atsaką prieš ligos sukėlėjus. Tačiau, jeigu po vakcinacijos kūno temperatūra pakyla virš 38.5 °C, nuskausminamųjų išgerti galima.

Planuojantys pasiskiepyti dažnai nori pasirinkti vakcinos rūšį, tačiau konkrečios vakcinos pasirinkti negalima. Skiepijama ta vakcina, kuri tuo metu yra vakcinacijos centre. Dar kartą pažymime, kad Lietuvoje naudojamos vakcinos yra saugios ir veiksmingos.

Primename, kad dėl vakcinos raginame kreiptis Skuodo rajono gyventojus, patenkančius į prioritetines grupes: 80 m. ir vyresni asmenys, 75–79 m. asmenys,  70–74 m. asmenys, 65–69 m. asmenys.

Primename, kad asmenys, kurie prisirašę prie Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centro, dėl skiepo turi kreiptis į savo šeimos gydytojus šiais kontaktais: gyd. V. Vitkuvienės tel. (8 440) 43 802; gyd. V. Kiguolienės tel. (8 440)  43 804, gyd. Ž. Nekrošiaus tel. (8 440)  43 806, gyd. E. Jackevičiaus tel. (8 440) 43 809, gyd. D. Mažeikienės tel. (8 440) 43 821.

Jeigu esate prisirašę prie Mosėdžio pirminės sveikatos priežiūros centro ir nesate dar informuoti apie skiepijimą nuo COVID-19 ligos arba persigalvojote ir norite pasiskiepyti, Jums reikėtų skambinti į registratūrą telefonu (8 440)  73 261.

Asmenys, kurie prisirašę prie Uosto poliklinikos padalinio Skuode, turėtų skambinti taip pat į registratūrą 8 640  21 277.

Visą reikalingą informaciją Jums suteiks sveikatos priežiūros įstaigų specialistai, tačiau, jei vis tiek dar kiltų klausimų, galima kreiptis į savivaldybės gydytoją telefonu 8 616 41 132.

Labai prašome, priminkite apie galimybę pasiskiepyti patiems brangiausiems žmonėms ir pasidalinkite šia žinia su tais, kuriems ji gali būti dabar labai aktuali.

Kaip gyvensime ateityje, priklauso nuo visų mūsų priimtų sprendimų. Pasitikėkime medicina. Pasiskiepiję jausitės saugiau ir reikšmingai prisidėsite prie koronaviruso plitimo sustabdymo.

Karantinas šalyje pratęstas iki kovo 31 d. 24:00 val.