Artėja šildymo sezonas

Paskelbta 9 rugsėjo, 2021 m., skiltyje Pranešimai

Artėjant šildymo sezonui padaugėja gaisrų dėl netvarkingų šildymo įrenginių ir dūmtraukių. Šalčiausiu metų laiku, kilus gaisrams, gyventojai dažniausiai lieka be gyvenamo būsto, sunaikinamas jų turtas ar net žūsta žmonės.  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vien  šiemet dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimų  ir gedimų  kilo 978 gaisrai, Skuodo rajone 20 gaisrų.

Norime priminti, kad prieš pradedant šildymo sezoną privalu išsivalyti dūmtraukius, patikrinti,  ar juose nėra pašalinių daiktų. Būtina patikrinti senų krosnių pakuros durelių sandarumą, o mūrinius dūmtraukius ir šildymo sienas su dūmų kanalais išbalinti, o eksploatacijos metu atsiradusius įtrūkimus sandarinti nedelsiant. Nepamirškime, kad eksploatuojant šildymo įrenginius malkas draudžiama laikyti arčiau kaip 1 m nuo pakuros, taip pat kūrenant krosnis palikti praviras dureles bei  džiovinti ir laikyti degias medžiagas arčiau kaip 0,5 m nuo šildymo įrenginių, o besikūrenančias krosnis ir židinius – palikti be priežiūros, ar jų priežiūrą patikėti mažamečiams vaikams, įkurti įrenginius degiais ir labai degiais skysčiais, šalia besikūrenančių įrenginių naudoti aerozolinius purškiklius, kitas lakias, galinčias užsidegti medžiagas. Šildymo sezonu dūmtraukiai turi būti valomi ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Dažnai gaisro priežastimi tampa, pro kieto kuro krosnių oro padavimo sklendę, išmesto dūmų ir liepsnos pliūpsnio, taip žarijoms patekus ant priešais pakurą esančių degių medžiagų. Prasidėjus kūrenimo sezonui, kuriant krosnį traukos gali ir nebūti, nes dūmų kanalų sienelės šlapios, šaltos, oras kanaluose drėgnas, šaltas, sunkus.

Informuojame, kad pagal galiojančių normų reikalavimus, metaliniai įdėklai privalomi visiems įrengiamiems pilnavidurių plytų dūmtraukiams (išskyrus molio plytų dūmtraukius). Įrengiant, perstatant ar remontuojant kietojo kuro šildymo įrenginius, būtina vadovautis „Šildymo sistemų, naudojančių kietąjį kurą, gaisrinės saugos taisyklėmis“. Dauguma mano, kad sumontavus į seną mūrinį dūmtraukį metalinį įdėklą, jo valyti nereikia. Tai klaidingas mąstymas, nes dūmtraukio įdėklas, turintis lygias vidines sieneles, tik palengvina suodžių valymą iš dūmtraukio, apsaugo mūrinio dūmtraukio konstrukciją nuo eksploatacijos metu susikaupiančių dervų ir rūgščių ardančio poveikio, bet suodžiai savaime nuo vidinių jo sienelių niekur nedingsta. Kūrenant drėgnu, sakingu ar netinkamu kuru, dūmtraukis užsiteršia greičiau. Dėl taupumo, leidžiant vėsesnį dūmą, yra tikimybė, kad dūmtraukyje susidarys dervos,  kurias kur kas  sunkiau išvalyti, nei  suodžius.

Gerbiami rajono gyventojai, kaip teigia sena patarlė „roges žiemai ruoškite vasarą“, suskubkite apžiūrėti ir išvalyti šildymo įrenginius bei dūmtraukius, kad visi saugiai ir šiltai praleistumėte šaltąjį metų laikotarpį.

 

PAGD prie VRM

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos

Skuodo priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba